fbpx

TOP 3 borrégió, ahová nyáron érdemes ellátogatni

Arra a kérdésre, hogy mikor érdemes bortúrákat szervezni, borvidékekre ellátogatni, nagyon nehéz objektíven válaszolni, mert azonnal rávágnánk: bármikor. De tény, hogy vannak borvidékek, amik szebbek tavasszal, nyáron vagy ősszel és vannak olyanok is, amelyeknek a tél sem árt. 

A nyárnál maradva, kiválasztottuk azt a 3 régiót, amiket érdemes ilyenkor (is) felvenni a bakancslistára, mert gyönyörűek, illatosak, élvezhetőek és maradandó élményt garantálnak.

1. helyen: a Badacsony

A Badacsonyi régió nem közvetlenül a Balaton partján terül el, ezért könnyen kimaradhat a nyári útvonalból, s milyen kár is ez! Merthogy ez a hegy (hegyek) olyan nedűket adnak, amiket hosszú-hosszú ideig fogsz emlegetni, az atmoszféra pedig egyre csak vissza fog hívogatni. Úgyhogy vigyázz, ha egyszer eljöttél ide, mert biztos, hogy az nem az utolsó és egyetlen alkalom volt.

Mit tud a Badacsonyi borvidék?

A 16 települést összefogó borvidék leghíresebb szőlőhegye a 438 m magas Badacsony-hegy, illetve a nem kevésbé értékes 414 m magas Szent György-hegy, de itt terül el a Szigliget-hegy és Kisörs-hegy is. A vidék talaja bazalt alapú pannonagyag, pannonhomok, lösz. A terület jellemzője még a vulkanikus kőzet és a permi homokkő, az enyhe éghajlat és a Balaton vízéről a déli lejtőkön visszaverődő napfény okozta kedvező mikroklíma. A legkedvesebb szőlőfajták itt az Olaszrizling, a Szürkebarát és természetesen a Kéknyelű. De olyan kevésbé ismert szőlőfajták is jól érzik magukat itt, mint a budai zöld, a rózsakő vagy a zenit és a zeusz.

Badacsony 6 szóban

Lenyűgöző panoráma, badacsonyi kéknyelű, ásványos bazaltkúpok.

…és a kedvenc boraink:

2. Ha a tengerhez húz a szíved: irány Puglia

Festői városkák, meseszép partok és vakító kékség. Ha ennek a régiónak semmi köze nem lenne a borhoz, mi akkor is szeretnénk. De szerencsére nem csak, hogy van némi köze hozzá, hanem olyan fantasztikum lelőhelye, mint a Primitivo… és még sok minden más, legyen szó rozé-, fehér- vagy vörösborról.

Mi az, ami kihagyhatatlan?

Castel Del Monte, Apulia, Manduria – így ebben a sorrendben. A kőkorona mészkő dombjaitól indulunk, ahol Chardonnay-t és Bombino Nero szőlőből készült rozébort kóstolhatunk. Ezután nem hagyunk ki egy Bari-i városnézést, gyönyörködést és fürdőzést – miközben a különleges Susumaniello szőlőből készült bort kortyoljuk a lemenő napfényben. Végül elérjük Manduriát, ahol belevetjük magunkat a kézi szüretelésű Primitivo-k világába.

3. Éljen a déli part: Boglár és Lelle

Ami a borokat illeti és a Balatont, gyakran mondjuk, hogy az Északi-partra érdemes menni. Ám, ha gyerekkel vagyunk és jobban kedveljük a sekély vizeket vagy csak egyszerűen a déli part szerelmesei vagyunk (mert, hogy onnan is gyönyörű az észak), akkor Balatonboglár, illetve Lelle egyértelműen a kedvenc boraink otthona.

Két olyan pince lakik ezen a tájon, akiket nem tudunk és nem is akarunk megunni, mióta az Ab Ovo létezik. 

Ők a Kislaki és a Késa Birtok, akiknél nem csak Olaszrizlinget, de fenséges vöröseket, friss rozékat és még pezsgőket, sőt narancsbort is kóstolhatunk – Légli Géza és Konyári Bori tollaiból.